Yer ve Gök Çalıştayı

2012

Bornova Belediyesi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki 175 kişilik çok amaçlı salona, astronomi biliminin Türkiye’deki gelişiminin öncülerinden olan Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak’ın ismini verdi.
Bornova Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yer ve Gök Çalıştayı kapsamında düzenlenen isim verme törenine, İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dursun Koçer, Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGUAM) Müdürü Prof. Dr. Zeynel Tunca, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi ve ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, EÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cafer İbanoğlu ile Prof. Dr. Kızılırmak’ın oğlu, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. B. Baha Kızılırmak katıldı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Koçer, Prof. Dr. Kızılırmak’ın Türkiye’de astronominin bugünlere gelmesinde çok önemli rol oynadığını belirterek,”Hepimiz onun öğrencileriyiz. Biz onu unutmadık, dilerim bizim öğrencilerimiz de bizi unutmaz” dedi.

EÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Evren ise Prof. Dr. Kızılırmak’ın adının verildiği bir toplantıda bulunmanın çok onur verici olduğunu, üstatların adının yaşatılmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Cafer İbanoğlu da, Prof. Dr. Kızılırmak’ın üçüncü kuşak asistanlarının dünyanın pek çok yerinde mesleklerini sürdürdüklerini, astronomi dalında Prof. Dr. Kızılırmak kadar iyi bilinen ve arkasından bu kadar yad edilen öğretmen daha bulunmadığını bildirdi.

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır da Yer ve Gök Çalıştayı’nı Türkiye’de astronomi eğitiminin öncülerinden olan Prof. Dr. Kızılırmak ismiyle, onun anısına yapmaktan büyük bir coşku duyduğunu belirtti.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinde fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları ile astronomi odası olduğunu ifade eden Sındır, şunları kaydetti:

“Buradaki konferans salonumuza ‘gök bilimiyle ilgili kimin ismini verebiliriz’ diye düşündüğümüzde aklımıza tek bir isim geldi. Prof. Dr. Kızılırmak’ı EÜ Fen Fakültesinde görev yapan babam nedeniyle çok küçük yaşlarda tanıdım. Onun bilim adamlığı, uluslararası bilim dünyasında tanınırlığı, dostluğu, dürüstlüğü, başarısı herkes tarafından bilinir. Toplumsal olaylarda bir tarafa çekilen değil, müdahale eden bir insandı. O, örnek bir insandı. Bu nedenle isim verme konusunda hiç tereddüte düşmedik. Adının anılmasını, sonraki nesillerin onu örnek almasını istedik.”

Prof. Dr. Kızılırmak’ın oğlu Dr. Kızılırmak da babasının herkes tarafından sevilen ve sayılan bir insan olduğunu, astronominin Türkiye’de gelişmesi için elinden geleni yaptığını anlattı.

– İZMİR

alt

Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.haberler.com/yer-ve-gok-calistayi-3424138-haberi/

http://www.sondakika.com/haber-yer-ve-gok-calistayi-3424138/

‘Güneşin elçileri’ İzmir’de buluşacak

07 Şubat 2012

Avrupalı gençler Bornova’da göktaşı arayacak

Klasik hizmetlerin dışına çıkan Bornova Belediyesi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi ile Çamdibi’ndeki Genç Kaşifler Merkezi’nde gençlere deney imkanları ile bilim imkanı sunuyor. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde verilen göktaşı arama eğitimlerinin ünü Türkiye sınırlarını aştı. Bornova Belediyesi farklı ülkelerin gençlerine bilimi öğretecek. Bir hafta boyunca Bornova Belediyesi’nin konuğu olacak öğrenciler, “Güneş Sistemi’nin genç elçileri” projesi kapsamında İzmir’de göktaşı arayacak..

Bornova Belediyesi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi ile Genç Kaşifler Bilim Evi’nde verdiği bilim eğitimini bir adım öteye taşıyor. Bugüne kadar bu iki merkezde binlerce gence, fizikten astronomiye, felsefeden biyolojiye pek çok alanda eğitim veren ve bilimsel konuları deneylerle sevdiren Bornova Belediyesi, şimdi de uluslararası düzeyde bilimsel bir projeyi başlatmaya hazırlanıyor. Bornova Belediyesi, ‘Güneş Siteminin Genç Elçileri Projesi ile Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Ulus ötesi Gençlik Girişimi Projeleri Hibe Programı’na başvurdu.

Proje Bornova Belediye Meclisi’nde de kabul edildi. Litvanya’dan Kekeva Belediyesi ve Genç İşletmeciler Derneği, Bulgaristan’dan Hellios Astronomi Kulübü, Romanya’dan da Eurocoaching Derneği’nden gelecek altışar genç ile Türkiye’den altı genç Bornova’da buluşacak. Ekim 2010 – Ağustos 2012 tarihleri boyunca bir Mars yılına karşılık gelen zamanın, Güneş Sistemi Yılı olarak ilan edilmesinden ilham alınarak hazırlanan proje, farklı kültürleri bilimle kaynaştıracak.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin Astronomi Kulübü eğitimlerinde yer alan “Meteor Avcılığı” etkinliği farklı kültürlerden gelen toplam 30 öğrenci ile birlikte yapılacak. Çocuklar, özel merceklerle, bu konuda daha önceden deneyimi olan Bornovalı çocuklarla birlikte göktaşı arayacak. Çocuklar fiziksel, kimyasal ve biyolojik analizler yaparak buldukları taşların göktaşı olma ihtimalini araştıracak. Bulunan parçaların göktaşı olma ihtimali yüksek çıkarsa, bir üst aşamada daha profesyonel testler yapılacak. 30 çocuğun çalışmasının sonuçları rapor haline getirilerek 5 dile çevrilecek. Projeye katılan her çocuk ülkesine döndüğünde, Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde edindiği bilgileri 100 arkadaşına sunumla anlatacak.

Projeyle, bilimsel yöntemlerin kullanıldığı çok disiplinli bir uygulama ile disiplinler arası çalışmanın yapılabilirliği, grup çalışmasının önemi, sosyal sorumluluk bilinci, gönüllülük, bilgi paylaşımı, bilimin evrenselliği, kültürler arası dayanışma, işbirliğinin pekiştirilmesi gibi konularda farkındalık yaratılması hedefleniyor. “Genç Elçiler” olarak da anılacak katılımcı çocuklara Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki Astronomi odasında uzay, evren, galaksiler, yıldızlar, Güneş Sistemi ve oluşumu, yeryüzü ve jeolojik süreçler, gezegenler, göktaşları gibi konularda temel bilgiler verilecek. Ardından göktaşı olma potansiyeline sahip bir kayayı alıp yine basit ve temel fiziksel, kimyasal ve biyolojik testler yapılacak. Projeye katılan 30 kişi kendi ülkelerinde yaptıkları sunumların ardından, Bornova’daki eğitim sırasında tasarlayacakları “Citizen of Solar System” “Güneş Sistemi Vatandaşı” katılım belgelerini verecekler. 12 bin Euro bütçeli proje Temmiz ayında başlayacak.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, göreve geldiği günden bu yana fiziki, sosyal ve kültürel yatırımların yanısıra gençlerin bilime yönlendirilmesini de önemsediklerini belirterek, “Bu doğrultuda yatırımlar yaptık. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi ile Genç Kaşifler Bilim Evi’nde çocuklarımıza deney imkanı sunuyoruz. Bilimi deneylerle, yaşayarak, görerek ve hissederek sevmelerini sağladık. İki merkezimizde bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. ‘Güneş Siteminin Genç Elçileri Projesi’yle bu çalışmalarımızı bir adım öteye taşıyarak uluslararası boyut kazandırıyoruz. Farklı kültürlerden gençler bilimsel bir çalışma çerçevesinde yanyana gelecek. Farklı kültürlerden gelen gençler proje uygulama sürecinde birbirlerini daha yakından tanıyacaklar ve ön yargılarını gidereceklerdir. Kültürlerarası diayalog sağlanacaktır. Gençlerimizin hayata bilimin gözüyle bakması için yaptığımız çalışmalar devam edecek” dedi.

Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.bornova.bel.tr/haber.php?SayfaID=1212&action=haber

http://egedesonsoz.com/haber/%E2%80%98Gunesin-elcileri-Izmir-de-bulusacak/810799

http://www.izmircenter.com/2012/02/gunesin-elcileri-izmirde-bulusacak/

http://www.haberinioku.com/haberdetay/5773-avrupali-gencler-bornova%E2%80%99da-goktasi-arayacak.html

alt


BÜYÜK BİLİM İNSANININ ADI BİLİM MERKEZİNDE YAŞAYACAK

07 Aralık 2011
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Kürsüsü ile Gözlemevi’nin kurucusu Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak’ın adı Mevlana Toplum ve  Bilim Merkezi’nde çok amaçlı salona verildi. Dün (07 Aralık 2011) toplanan Bornova Belediye Meclisi’nde karar oy birliği ile alındı. ( Meclis Kararı: JPG , PDF )

Bornova Belediyesi’nin geçen yıl açılışını yaptığı, çocuklara ve gençlere bilim tarihi ve felsefesi, astronomi, fizik, kimya ve biyoloji bilimlerinin deneylerle öğrenme imkanı sunulduğu Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde bu alanda büyük hizmetleri bulunan Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak’ın ismi yaşayacak. Dün toplanan Bornova Belediye Meclisi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki çok amaçlı salona Ege Üniversitesi Astronomi Kürsüsü ve Gözlemevi Kurucusu Prof. Dr. Abdullah Kızılırmak’ın isminin verilmesini kararlaştırdı. Karar, toplantıya katılan tüm meclis üyelerinin oy birliği ile alındı.

Kızılırmak’ın ülkemizde bilimin gelişmesine büyük hizmetleri dokunmuş bir akademisyen olduğunu hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Kızılırmak,  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri ile Gözlemevi’ni de kendisi oluşturmuştur. Ayrıca, sayısız bilim insanının yetişmesine de katkıda bulunmuştur. Mevlana Mahallesi’nde faaliyete geçirdiğimiz Toplum ve Bilim Merkezimizde de çocuk ve gençlerimize bilimi sevdirmek için çalışmalar sürdürüyoruz.  Abdullah Kızılırmak isminin bu merkezimizde yaşatılması da bu anlamda bizim için çok önemli. Ülkemizin bilime ve böyle bilim insanlarına her zaman çok büyük ihtiyacı var” dedi

ABDULLAH KIZILIRMAK KİMDİR?

Prof.Dr.Abdullah Kızılırmak (resimde solda), 1925 yılında Pınarbaşı/Kayseri’de doğdu. 1947 yılında A.Ü.F.F.Matematik-Astronomi Bölümü’nden mezun oldu. Doktorasını, 1957 yılında, A.Ü.F.F.Astronomi Kürsüsü’nden alan Kızılırmak, 1960 yılında aynı kürsüde doçent ve 1966 yılında ise Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde astronomi profesörü oldu.

1952-1963 yıllarında, A.Ü.F.F. Astronomi Kürsü’sünde görev yapan Kızılırmak, bu süre içinde bir yandan fakültenin eğitim-öğretim hizmetlerinde bulunurken, diğer yandan da A.Ü. Gözlemevi’nin kuruluşunda bilfiil çalıştır. Kızılırmak, 1963 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’ne atanmış ve burada Astronomi Kürsü’sünü (1963) ve Ege Üniversitesi Gözlemevi’ni (1965) kurdu. Bu arada birçok yurt dışı üniversite, firma ve gözlemevi ile ortak çalışmalar yürüten Kızılırmak, 1965-1971 yılları arasında, Fen Dergisi’nin kuruculuğunu ve düzenleme kurulu üyeliğini yaptı.

1975-1976 yılları arasında, Fırat Üniversitesi Fen Fakültesi kurucu dekanlığını yapan Kızılırmak, 1966-1981 yılları arasında, E.Ü.F.F.Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanlığı ve 1976-1981 yılları arasında da iki dönem E.Ü.F.F.Dekanlığını yürüttü.

Ulusal anlamda bir Gözlemevi kurulması yönünde düşüncelerini ortaya koymuş, bu doğrultuda girişimlerde de bulundu. Görüş ve söylemleri ile bugün kuruluşunu tamamlamış olan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinin gerçekleşmesi yolunda öncülük etti.

Türkçe’ye çok büyük önem veren Kızılırmak, yazdığı kitaplarında Türkçe terimler kullanmaya özen gösterdi ve 1969 yılında, Türk Dil Kurumu’nda, Gökbilim Terimleri Sözlüğü’nü yayımladı.

E.Ü.F.F.Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’ndeki görevi sırasında, Astrofiziğe Giriş, Yıldızlar Bilgisi, Gök Mekaniği, Güneş Sistemi ve Örten Çift Yıldızlar derslerini okutmuş ve “Logaritma ve Sayı Çizelgeleri”, Küresel Gökbilim”, “Güneş Sistemi”, “Gök Mekaniği” ve “Astrofiziğe Giriş” isimli 5 kitap ve bir de gök atlası yayımlamıştır. Öğretim Üyeliği süresince 14 Yüksek Lisans ve 8 Doktora olmak üzere 22 adet lisansüstü tez çalışmasını yürüterek sonuçlandırdı.

Prof.Dr.Abdullah Kızılırmak, 1981 yılında E.Ü.F.F. dekanı iken, zamanın askeri yönetimince görevinden uzaklaştırıldı ve 4 Aralık 1983 tarihinde vefat etti.

Prof.Dr.Abdullah Kızılırmak, ölümünden sonra, 1996 yılı TÜBİTAK Hizmet Ödülü’nü aldı.


Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.bornova.bel.tr/haber.php?SayfaID=1140&action=haber

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=19423777

http://astronomy.ege.edu.tr/KIZILIRMAK/kizilirmak.htm

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.301435626554055.75455.100000628617531&type=1

http://yenisafak.com.tr/YurtHaberler/?i=355793

http://www.egepostasi.com/index.php?h=12690

http://www.haberler.com/kizilirmak/

http://www.telehaber.com/haberler/haber-3178245/

http://www.birgazeteoku.com/manset/abdullah-kizilirmakin-ismi-bornovada-yasayacak

http://www.azhaberler.com/haber/kizilirmak-in-adi-merkezde-yasayacak_33533239

http://www.sondakika.com/haber-prof-dr-abdullah-kizilirmak-in-adi-bilim-3178245/


Bornova Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, Doktora Tezi Konusu Olacak

Haber Yayın Tarihi : 07.12.2011 11:40
Anadolu Ajansı [3174592]

Bornova Belediyesi’nin çocukların bilimi dokunarak, yaşayarak ve hissederek öğrenebilmesi için kurduğu, fizik, kimya, biyoloji ve astronominin deney ve uygulamalarla anlatıldığı Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi tez konusu oluyor.

Bornova Belediyesi’nin çocukların bilimi dokunarak, yaşayarak ve hissederek öğrenebilmesi için kurduğu, fizik, kimya, biyoloji ve astronominin deney ve uygulamalarla anlatıldığı Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi tez konusu oluyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Doğan, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır ile Merkezi gezdi. Prof. Dr. Doğan, Merkezin doktora tezine konu edilip uluslararası bilimsel yayınlara gönderileceğini söyledi.

Astronomi, fizik, kimya ve biyoloji ile bilim tarihi ve felsefesi sınıflarını gezerek eğitim materyallerini ve yöntemlerini yerinde inceleyen Prof. Dr. Doğan, “Burada verilen eğitim gerçekten takdire değer. Bunun da ötesinde bilimsel olarak incelenmesi gereken bir çalışma. Bu nedenle EÜ Eğitim Fakültesi bünyesindeki bir doktora öğrencimiz Merkezi tez konusu edinecek. En önemlisi de bu tezi uluslararası bilim dergilerine göndereceğiz” dedi.

Bornova Belediyesi ile Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki eğitim metotlarını geliştirmek için de işbirliği yapacak. Bir doktora öğrencisi merkezle ilgili tezini hazırlarken, yaklaşık 10 yüksek lisans öğrencisi de kış dönemi boyunca derslere katılacak.

– İZMİR

http://www.sondakika.com/haber-bornova-mevlana-toplum-ve-bilim-merkezi-doktora-3174592/

http://www.haberler.com/bornova-mevlana-toplum-ve-bilim-merkezi-doktora-3174592-haberi/


Bornova Bilimin Merkezi Oluyor

Bornova Belediyesi’nin çocukların bilimi dokunarak, yaşayarak ve hissederek öğrenebilmesi için kurduğu, fizik, kimya, biyoloji ve astronominin deney ve uygulamalarla anlatıldığı Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi tez konusu oldu.

İZMİR – Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Doğan, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’la birlikte gezdiği Merkezin doktora tezine konu edilip uluslarası bilimsel yayınlara gönderileceğini söyledi

Bornova Belediyesi’nin çocuklara ve gençlere bilim tarihi ve felsefesi, astronomi, fizik, kimya ve biyoloji bilimlerini deneylerle öğrenme imkanı sunduğu Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin başarısını tüm dünya duyacak. ‘Dokunarak, hissederek, yaşayarak öğrenme’ prensibiyle hareket eden ve üç ayrı dönemde eğitimlerin verildiği Merkez, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tez konusu yapıldı. Bugüne kadar bilimle ilgilenen ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen 350 gence fizik, kimya, biyoloji ve astronomi alanlarında uygulamalı eğitimlerinin verildiği merkezdeki eğitim yöntem ve materyalleri, EÜ Eğitim Fakültesi’nin doktora öğrencileri tarafından tez olarak olarak işlenip uluslararası bilim dergilerine gönderilecek.

Başkan Sındır anlattı

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ni doktora öğrencileriyle birlikte ziyaret ederek Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’dan bilgi alan Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Doğan, çok önemli bir başarının ortaya konduğunu söyledi. Astronomi, fizik, kimya ve biyoloji ile bilim tarihi ve felsefesi sınıflarını gezerek eğitim materyallerini ve yöntemlerini yerinde inceleyen Prof. Dr. Doğan,  “Burada verilen eğitim gerçekten takdire değer. Bunun da ötesinde bilimsel olarak incelenmesi gereken bir çalışma. Bu nedenle EÜ Eğitim Fakültesi bünyesindeki bir doktora öğrencimiz Merkez’ı tez konusu edinecek. En önemlisi de bu tezi uluslararası bilim dergilerine göndereceğiz” dedi.

Hem tez hem işbirliği

Öte yandan Bornova Belediyesi ile Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki eğitim metodlarını geliştirmek için de işbirliği yapacak. Bir doktora öğrencisi merkezle ilgili tezini hazırlarken, yaklaşık 10 yüksek lisans öğrencisi de kış dönemi boyunca derslere katılacak. Eğitim fakültesinin yüksek lisans öğrencileri ile Ege Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini sürdüren Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin eğitmenleri yeni eğitim materyallerinin geliştirilmesi için birlikte çalışacak.

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, gençlerin bilimsel bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmak ve eğlenceli hale getirmek için kurulan Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin başarısının, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından farkedilmesinden gurur duyduklarını söyledi. Merkez’in tez konusu yapılmasının buradaki eğitim yönteminin başarılı olduğunu ortaya koyduğunu dile getiren Başkan Sındır, “Yapılacak tez çalışmasıyla hem bilim çevrelerinde tanınacak hem de üniversite ile birlikte yapacağımız çalışma ile eğitim materyallerimizi daha da geliştireceğiz. Bundan karlı çıkacak olan ise Bornovamızın çocukları, gençleri olacak. Çünkü eğitim materyallerimiz daha da gelişecek, burada eğtim almış olmak gençlerimiz için ayrıcalık olacak” dedi.


Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://egepostasi.com/index.php?h=12643

http://www.haberler.com/bornova-mevlana-toplum-ve-bilim-merkezi-doktora-3174592-haberi/

http://www.egedesonsoz.com/haber/Bornova-bilimin-merkezi-oluyor/806321

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.300827306614887.75345.100000628617531&type=1

http://www.milliyet.com.tr/bornova-bilimin-merkezi-oluyor/ege/haberdetayarsiv/29.01.2011/1345588/default.htm

 

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde kayıtlar başladı 

17 Ekim 2011

Felsefe, astronomi, fizik, kimya ve biyoloji bilimlerini deneylerle öğrenme imkanı sunduğu Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde yeni dönem kayıtları başladı.

Bornova Belediyesi’nin çocuklara ve gençlere felsefe, astronomi, fizik, kimya ve biyoloji bilimlerini deneylerle öğrenme imkanı sunduğu Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde yeni dönem kayıtları başladı. ‘Dokunarak, hissederek, yaşayarak öğrenme’ prensibiyle hareket eden Merkez’de eğitimler, sonbahar, ilkbahar ve yaz olmak üzere üç ayrı dönemde veriliyor

alt

Bornova Belediyesi’nin geçen yıl hizmete açtığı Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi çocukları ve gençleri bilimle buluşturuyor. Bugüne kadar bilimle ilgilenen ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen 350 gence merkezde uygulamalı eğitim verildi. Yeni sezon kayıtlar ise 19 Ekim 2011 tarihine kadar yapılabilecek. İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, ilgi alanlarına göre ‘kimya’, ‘biyoloji’, ‘fizik’, ‘astronomi’ ile ‘bilim tarihi ve felsefesi’ kulüplerinde eğitim almayı tercih edebilecek.

‘Dokunarak, hissederek, yaşayarak öğrenme’ prensibiyle hareket eden Merkez’de eğitimler, sonbahar, ilkbahar ve yaz olmak üzere üç ayrı dönemde veriliyor. 12 haftalık eğitim boyunca 16 kişilik sınıflarda çocukların ve gençlerin bilimi sevmesi için başta deneyler olmak üzere, maket, canlandırma, drama gibi alternatif yöntemler kullanılıyor. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ne temel bilim alanlarında çalışmaya, araştırma ve deney yapmaya meraklı olan öğrencilerin kayıtları kabul ediliyor.

Eğitimin ilk iki haftasında gençler kendi tercih ettikleri bilim kulüplerine devam ederken, Bilim Tarihi ve Felsefesi Kulübü’nden de paralel eğitim alabiliyor. Sabah ve öğleden sonra gruplarının açılacağı Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde, her Cumartesi ‘halk günü’ yapılması için de hazırlık yapılıyor. Yetişkinlere yönelik bu etkinlikte bir-iki saatlik zaman diliminde genel eğitim verilmesi hedefleniyor. Ayrıca Kasım ayından itibaren Cuma ve Cumartesi günleri Merkez’de ya da okullarda öğrencilere yönelik ‘Popüler Bilim Seminerleri’ verilecek.

alt

Eğitimleri akademisyenler veriyor

Bornova Belediyesi’nin toplumla bilimi yakınlaştırmak amacıyla kurduğu Merkez’deki tüm eğitimleri alanlarında bilimsel çalışmalar yapan akademisyenler veriyor. Eğitimlerin tamamı yüksek lisans ve doktora çalışmalarına devam eden alanlarında uzman kişiler tarafından veriliyor.

Fiziki yatırımların yanı sıra, kültür, sanat ve eğitim konusunda da çalışmalar yürüttüklerini belirten Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Ben de yıllarca Ege Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptım, bilim ile uğraştım. Bu konuya özel bir önem veriyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize basit yöntemlerle bilimi sevdirmeye çalışıyoruz. Bilim çalışmalarının ille de çok büyük laboratuvarlarda yapılması gerekmiyor. Çok basit alet ve ekipmanlarla da olabiliyor. Biz Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde bunu gösteriyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.

alt

Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.bornova.bel.tr/haber.php?SayfaID=1073&action=haber

http://www.skytv.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=5893:blm-dokunarak-oerenyorlar&catid=94:manset&Itemid=351

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1191645

http://www.sondakika.com/haber-mevlana-toplum-ve-bilim-merkezi-kayitlara-basladi-3061637/

http://www.egazetehaber.com/haber_detay.asp?haberID=14654

http://www.haberler.com/mevlana-toplum-ve-bilim-merkezi-kayitlara-basladi-3061637-haberi/

http://www.izmirtime.com/haber-4115-mevlana-bilim-merkezinde-kayitlar-basladi.html

http://www.gercekhaberci.com/haber-arama-mevlana%20toplum%20ve%20bilim%20merkezi—.html

Bornova Belediyesi’nden TÜBİTAK’lık proje

08.01.2011

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde kurulan laboratuarlarda fizik, kimya, biyoloji ve astronomi alanında ilköğretim ilköğretim yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine özel deney imkanları sunuluyor. Burada üretilen projelerle Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) başvurularak proje desteği alınmaya çalışılacak.

Rutin belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal alandaki hizmetleri ile öne çıkan Bornova Belediyesi eğitime de büyük destek veriyor. Okulların fiziki koşullarının iyileştirilmesi için 1 milyon liralık yardımda bulunan Bornova Belediyesi, öğrencilerin deney yaparak öğrenmesini sağlayacak bir projeyi de hayata geçirdi. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde kurulan laboratuarlarda fizik, kimya, biyoloji ve astronomi alanında ilköğretim yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine deney imkanları sunuluyor. Burada üretilen projelerle Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’na(TÜBİTAK) başvurularak proje desteği alınacak.

Aynı anda 750 öğrenciye hizmet

Şu anda pilot olarak başlatılan çalışmalarda çeşitli okullardan öğretmenlerin ve okul yöneticilerin  seçtiği öğrenciler eğitimlere katılıyor. Şubat ayından itibaren ise Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde aynı anda 750 öğrenci deneylere katılabilecek. Lise öğrencileri de programlara alınacak. Öğrenciler her dalda üçer aylık programlara alınacak. Öğrenciler buruda, derslerle gördükleri konuları burada deney yaparak pekiştirecek. Merkezde ayrıca Bilim Tarihi ve Felsefesi dersleri de verilecek. Öğrenciler belirlenen konu başlıkları altında tartışarak ve o dönemde kullanılan bazı alet ve düzenekleri yaparak antik dönemde bilimin nasıl yapıldığını irdeleyecekler.

Mevlana Bilim Merkezi Koordinatörü Astronom Muzaffer Çamurdan, yeterli teknik  malzemeye sahip olduklarını belirterek, “Bornova’nın her yerinden öğrenci kabul edeceğiz. Derslerde yapılacak özel deneylerle çocukların konuları daha iyi anlaması sağlanacak. Ayrıca burada ürettiğimiz projelerle TÜBİTAK’a başvuracağız. Proje desteği isteyeceğiz” diye konuştu.

Bornova’nın her konuda olduğu gibi eğitimde de örnek olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “İlçemizde eğitime kaynaklarımız ölçüsünde azami desteği veriyoruz. Okullarımızın tüm eksiklerini biz tamamlıyoruz. BELGEM dershanelerinde 1500 öğrencimize ücretsiz olarak hazırlık kursları veriyoruz. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde de çok özel bir çalışma başlattık. Çocuklarımıza, gençlerimize bilimi sevdirmek için buruda deneysel çalışmalar yapılıyor. Öğrenciler belediyemizin sağladığı imkanlarla görerek, dokunarak ve duyarak eğitimini gördükleri konuları daha iyi anlıyorlar”  dedi.


alt

alt

alt

alt

Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.egedesonsoz.com/haber/Bornova-Belediyesi-nden-TUBITAK-lik-proje/785457

http://www.senatohaber.com/YEREL-YONETIMLER/Bornovadan-TUBITAK’lik-proje-1826.htm


İzmirli başkanların eşleri Bornova’da buluştu

08.01.2011

Türkegül Kocaoğlu’nun öncülüğünde bir araya gelen, İzmir’deki belediye başkan eşleri, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın eşi Rana Sındır’ın ev sahipliğinde buluştu. Bornova Belediyesi’nin hayata geçirdiği tesisler  gezildi. Başkan eşleri Evka-4’teki ağaçlandırma sahasında fidan da dikti. Fidanların yanlarına kendi isimlerinin yazılı olduğu tabelalar çakıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr.Türkegül Kocaoğlu’nun koordinasyonunda ilçeleri ziyaret eden belediye başkan eşleri bu hafta sonu Bornova’daydı. İzmir’deki 30 belediye başkan eşinin katıldığı toplantıya, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın eşi Rana Sındır ev sahipliği yaptı.

Başkan eşleri ilk olarak Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ı makamında ziyaret etti. Başkan eşlerine “hoşgeldiniz” diyen Sındır, onları Bornova’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha  sonra Rana Sındır’ın ev sahipliğinde; Bornova Belediyesi tarafından bir süre önce hayata geçirilen Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde kimya, astronomi, felsefe kulüplerini gezildi. Burada eğitmenler,  çocuklarla birlikte yaptıkları deneyleri sergiledi. Başkan eşleri, deneyleri ilgiyle izledi. Bornova Belediyesi projelerinden; Işıkkent Spor Tesisleri ile Prof. Dr. Türkan Saylan Kadın Sığınma Evi  de gezi programında uğranan yerler oldu.

Açılışa Gürsel Tekin Geldi

11:42:00 – 14 Ekim 2010 Perşembe

Bu yatırımlar tüm Türkiye’yi İzmir’e hayran bırakıyor Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Yerel yönetimlerin bu tür sosyal belediyecilik örneği…

Bu yatırımlar tüm Türkiye’yi İzmir’e hayran bırakıyor

Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Yerel yönetimlerin bu tür sosyal belediyecilik örneği yatırımları nedeniyle Türkiye’nin diğer şehirlerindeki insanlar İzmir’e göç etmek istiyor” dedi

Bornova Belediyesi’nin büyük projelerinden biri olan Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Kaymakamı Hakkı Uzun, Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP Bornova İlçe Başkanı Enver Dündar, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’nin diğer illerinde yaşayanlarda bir İzmir hayranlığı olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Bir kesim İzmir’e göç etmek istiyor. Neden bir İzmir hayranlığı var? Çünkü bir yerdeki yaşam kalitesi ve demokrasinin gelişimi yerel yönetimler sayesinde olur. İzmir’deki belediyeler de çok güzel sosyal belediyecilik örneği projeleri hayata geçiriyor. İşte bu yüzden herkes İzmir’e gelip, burada yaşamak istiyor. CHP’nin iktidar olduğu belediyelerde, her boş alan vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak projeler için kullanılır. Rant için kullanılmaz” dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da 6.5 yıldır İzmir’de yaşam kalitesini artırmak için durmadan çalıştıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bornova’da da birkaç hafta önce Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nın açılışını yaptık. Kısa bir süre sonra da Homeros Vadisi’nin devamını açacağız. Bornova’ya Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi gibi bir tesisi kazandıranlara, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

alt

Sosyal belediyeciliği biliyoruz ve uyguluyoruz

Demokrasinin ve özgürlüklerin üst seviyelerde olduğu bir ilçede görev yapmaktan duyduğu gururu dile getirin Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır da şunları söyledi: “Belediyeyi katılımcı bir anlayışla yönetmeye çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının içinde bulunduğu Kent Konseyi’ni oluşturduk. Bu konseyin içinde kadın ve çocuk meclisleri de kuruldu. Biz, sosyal belediyeciliğin ne demek olduğunu biliyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile koordineli şekilde sosyal belediyeciliğin ilkelerini yerine getiriyoruz. Mevlana Toplum Merkezi de işte bu sosyal belediyecilik anlayışının bir ürünüdür. Her alanda sosyal projeleri hayata geçiriyoruz. Sağlıkta da örnek bir çalışma yapıyoruz. Yaşlılarımıza evde bakım ve sağlık hizmeti veriyoruz. Mevlana Mahallesi’nde bu yıl pazar yerini tamamlıyoruz. Doğanlar, Evka-4 ve Pınarbaşı’nda da projelerimizle 2011’de Pazar yeri sorununu bitiriyoruz. Tüm amatör spor kulüplerine destek veriyoruz. Bornova’daki yeşil alan miktarını bir yılda yüzde 20 oranında artırdık. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezimizde de önemli hizmetler üretilecek.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, halka nasıl hizmet edilmesi gerektiğini CHP’li belediyelerin gösterdiğini vurgulayarak, “Bornova’da açılışını yaptığımız bu tesis de CHP’li belediyelerin farkını gösteren bir projedir. Çünkü CHP’li belediyeler boş alanları rant için değil, halkın yararına projeler için kullanır. Ben de bu tesisin yapılında emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

alt

Yaşam kalitesini yükseltecek

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi 2 bin 900 metrekarelik bir alana sahip. Merkezde; kültür sanat etkinlikleri, kadınlara el beceri kursları ve okuma yazma kurslarının yanı sıra gençler ile çocuklara yönelik hemen her türlü hizmet verilecek.

Merkezin içinde genç kaşifler bilimevi, atölyeler, soyunma odaları, idari odalar, yemek salonu, doktor ve psikolog odası, danışma odası, kuaför, çocuk oyun odaları, kütüphane, internet odası, derslikler, çok amaçlı salon, makyaj ve soyunma odası, malzeme deposu ve sığınak bulunuyor.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki aktiviteler, bölgede yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunacak. Tüm hizmetlerin ücretsiz ve herkese açık olacağı tesisler, Bilim ve Toplum Merkezi’ni de içinde barındıracak. Merkezde vatandaşlar hem sosyal kurslara katılacak hem de bilimsel faaliyetlerde bulunacak.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki tüm faaliyetler ücretsiz olacak.

alt

Haber Kaynakları ve Benzer Haberler:

http://www.milliyet.com.tr/bornova-ya-dev-merkez/ege/haberdetay/13.10.2010/1300708/default.htm

http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2010/10/13/mevlana_toplum_ve_bilim_merkezi_bugun_aciliyor

http://www.egedesonsoz.com/yhaber.asp?haberid=781182

http://www.rthaber.com/Mevlana_Toplum_ve_Bilim_Merkezi_A%C3%A7%C4%B1ld%C4%B1-haber-2322—.html