Sıkça Sorulan Sorular

1. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ni ziyaret etmek için randevu almak gerekir mi?
Evet randevu almanız şarttır; +90 232 999 29 29 #3300’u arayarak bilgi alabilirsiniz.

2. Bilim Merkezi ziyaretinde hangi etkinlikler düzenlenmektedir?
Bilim Merkezimizde Fosil Bilim Sergi Salonunu ziyaret edebilirsiniz. Bu salonda Paleontolog eğitmenimiz eşliğinde en az bir saat süren bir gezi planlayabiliriz. Ayrıca, talep etmeniz durumunda sergi salunu ziyaretine ek olarak Astronomi, Fizik, Kimya ve Biyoloji lbaoratuvarlarında seminer ya da deneyler gerçekleştirebiliriz. Bu halde ziyaretiniz 2 saat sürecektir.

3. Bilim Merkezi’de herhangi bir etkinliğe katılmak için ücret ödemek gerekiyor mu?
Hayır gerekmez. Tüm etkinliklerimiz ÜCRETSİZDİR ve Bornova Belediyesi’nin bir hizmetidir.

4. Bilim Merkezinde düzenlenen Popüler Bilim Kulübü etkinliklerine nasıl başvurabilirim?
Web sayfamızda başvuru formumuz mevcuttur, bu formu doldurarak başvurunuzu yapabilirisiniz. Ayrıca Bilim Merkezimize bizzat gelerek da başvuru yapabilirsiniz. Bilim Merkezimizden başvuru formunu teğmin edebilir ve bu formu doldurup imzaladıktan sonra Danışma’ya bırakarak da başvuru yapabilirsiniz.

5. Bilim Merkezindeki etkinliklerden nasıl haberdar olabilirim?
Dost Bilimevi – Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinin facebook sayfasını takip ederseniz, merkezimizde düzenlenen etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. https://www.facebook.com/Dost.Bilim.Evi/
Ayrıca Bilim Merkezimize ait bu web sayfasını da ziyaret ederek etkinliklerimizi takip edebilirsiniz.

6. Bilim Merkezinde verilen düzenli eğitimlere kimler katılabilir?
Bilim Merkezimizde verilen Popüler Bilim Kulübü eğitimlerine 6., 7. ve 8. sınıf öğrenciler katılabilir. Lise öğrencilerine yönelik eğitimler de planlanmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen bizim ile iletişime geçiniz: telefonumuz 0 232 999 29 29 / Dahili: 3300

7. Fosil Bilim Sergi Salonu ziyaretine kimler katılabilir, yaş sınırlaması var mıdır?
Fosil Bilim Sergi Salonu ziyareti için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Ancak grup halinde gerçekleştirilen ziyaretlerde, gruptaki yaş dağılımının bir birine yakın olması, anlatımı yapan eğitmenimiz için daha uygun olacaktır. Anaokul öğrencilerin sergi salonu ziyareti ise eğitmen eşliğinde gerçekleştirilmemektedir.

8. Bilim Merkezinde gönüllü olarak görev alınabilir mi?
Bilim Merkezimizde gönüllü olarak görev alabilirsiniz. Bunun için ana sayfamızda yer alan Gönüllü Başvuru Formunu doldurup, bize mail ile göndermeniz gerekmektedir. Özellikle lisan öğrencileri merkezimizde gerçekleştirilen eğitimlere asistan olarak destek verebilirler. Ayrıca ilgili öğretmenlerimiz de merkezimizde gönüllü olarak görev alabilirler.

9. Dost Bilimevi – Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi hangi kuruma bağlıdır?
Bilim Merkezimiz, Bornova Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

10. Dost Bilimevi ile Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi arasındaki fark nedir?
Dost Bilimevi, Bornova Belediyesi bünyesi altında faaliyet gösteren Genç Kaşifler, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, BELGEM gibi merkezlerin birleşmesi ile ortak çatı altında toplanmasını sağlayacak bir üst yapılanmadır. Böylece bu birimler ortak etkinlikler düzenleyerek daha etkili ve verimli işleyişe sahip olacaklardır.

11. Dost Bilimevi – Mevlana Toplum ve Bilim Merkezinde eğitmen olarak çalışmak istiyorum, nereye başvurabilirim?
İş başvurularınızı, Bilim Merkezimizin bağlı olduğu Bornova Belediyesi Kültür İşleri Müdrülüğüne ya da Bornova Belediyesi İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü yapabilirisniz.