KİMYA LABORATUVARI


Eski çağda insanlar, hava, su, ateş ve topraktan oluşan dört elementin varlığına inanırlardı. Bu dört elementin farklı oranlarda bir araya getirilmesiyle maddelerin oluştuğunu düşünüyorlardı ve bu düşünceler orta çağın bitimine kadar devam etti. Hatta bu dönemde simyacılar demir, kurşun gibi elementleri altına dönüştürüp zengin olmayı hayal etmişlerdir. Bazıları da ölümsüzlük iksirini elde edip, ölümü yenmek için uğraşmışlardır. Bilimsel bir dayanağı olmayan deneme-yanılma yoluyla yapılan bu girişimler simya olarak adlandırılmıştır. Günümüzde de hala simya döneminde bulunan bazı deney ve araçlar kullanılmaktadır. Simyanın günümüz kimya biliminin temellerini oluşturduğu bilinmektedir.

Dört Element

Dört Element

Kimya ise, doğada mevcut olan maddeleri inceleyen bilim dalıdır. Maddenin iç yapısını, birbirleriyle uyumunu, ilişkisini ve düzenini araştırır. Aslında günlük hayatta karşılaştığımız birçok olay kimya ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin, marketten satın aldığımız sütün pastörize edilişi, her gün evimizde kullandığımız suyun dezenfeksiyonu, temizlik ihtiyaçlarımız için kullandığımız sabun, şampuan, deterjan gibi temel gereksinimlerimizin yapımı ve günlük hayatta kullandığımız birçok ürün kimyasal süreçlere dayanır.
Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi bünyesindeki Kimya Kulübümüzde katılımcılarla birlikte kimya ile yaşamın ilişkisi keşfedilmekte, yapılacak basit ama bir o kadar da eğlenceli ve öğretici etkinliklerle kimya ve uğraş alanları ile ilgili alternatif bir eğitim verilmektedir.
Bir pet şişe, iki enjektör, pil ve çivi gibi günlük hayatta kolayca bulabileceğimiz malzemeleri kullanarak, her gün içtiğimiz suyu, yapısında bulunan hidrojen ve oksijene ayırabilir ve enjektörlerde toplanan gazların yanma özelliklerini inceleyebilir, hacimlerinin karşılaştırılması ile suyun yapısını anlayabiliriz. Ya da birkaç meyve kullanarak pil yapabilir, hatta karalahana suyu kullanarak asit ve bazların özelliklerini saptayabiliriz. Amacımız, kimya ile ilgili tüm bilgileri vermek değil yapılacak basit etkinliklerle kimya biliminin farkındalığını yaratmak, aynı zamanda ekip çalışması yaparken eğlenilebileceğini ve sosyal bir ortamda kimyanın öğrenilebileceğini göstermektir.

unnamed
Eğer sizde kimyaya olan merakınızı keşfetmek istiyorsanız, kimya kulübünde buluşalım…