Bornova Belediyesi, 2014 yılında başlattığı ‘Yaz Bilim Sohbetleri ve Teleskoplarla Gökyüzü Gösterimi’ etkinliğiyle yaz akşamlarına renk katıyor. “Minderini al gel” sloganıyla başlatılan etkinlik sohbet havasındaki geçiyor ve seminerlerin yanı sıra teleskoplarla gökyüzü inceleniyor.

Türkiye’ye örnek Dost Bilimevi – Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde geleceğin bilim insanlarını yetiştiren Bornova Belediyesi, bir ilki daha gerçekleştiriyor. “Yaz Bilim Sohbetleri” başlığıyla Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda farklı bilim dallarında ve konularda seminerler düzenleniyor, gece geç saatlere kadar teleskoplar ile gözlemler yapılıyor.

Başta çocuklar olmak üzere kadın-erkek, genç-yaşlı; tüm Bornovalılar, gece 24.00’e kadar süren bu sıra dışı etkinliğe katılabiliyor. Ay’ı, gezegenleri, yıldız kümelerini ve galaksileri daha yakından görmek ve tanımak isteyenler, teleskopların arkasında uzun kuyruklar oluşturuyor. Her teleskobun başında duran bir yetkili, vatandaşlara gözlemini yaptıkları gezegenlerle ilgili bilgiler veriyor.

Bu arada Dost Bilimevi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’ndeki ilk dönem Yaz Bilim Kampı’na katılan öğrenciler, katılım belgelerini Başkan Olgun Atila’nın elinden aldı. Toplumların ilerlemesinde ve kalkınmasında bilimin çok büyük etken olduğunu vurgulayan Başkan Atila “Gençlere hem eğlenecekleri hem de araştırmacı, katılımcı, çağdaş ruhlarını yaratıcılığa dönüştürebilecekleri olanaklar sunmaya çalışıyoruz. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz etkinliklere ilginin yoğun olması Bornova için, İzmir İçin, ülkemiz için umut verici” dedi.