Arif Fatih İLKERENLER 2008 yılında Ege Üniversitesi Elektronik Bölümü Ön Lisans eğitimini tamamlamıştır.

Eğitimi sırasında Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalında,  Yerli Güneş Paneli yapımında ve testlerinde görev almıştır.  Üretilen paneller uzun bir süre TÜBİTAK MAM binasında kullanılmıştır.

Ayrıca aynı süre zarfında Ege Üniversitesi Güneş Enerjili Araba Takımı olan EGEFE takımının bir yıl kaptanlığı ile beraber üretiminde yer almıştır. Üretilen EGEFE aracının Türkiye’deki yarışlarda 3 yıl pilotluğunu yapmıştır.

Ankara’da yer alan bir araştırma ve teknoloji firmasında, TÜBİTAK ile birlikte geliştirmeleri yapılan yerli güneş hücresi üretim süreçlerinde kalite kontrol laboratuarında iki yıl görev yapmıştır.

2012 yılından beri Bornova Belediyesi personeli olan Arif Fatih İLKERENLER, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde Teknoloji ana eğitim başlığı altında, eğitimlerin tasarlanması ve uygulanmasında görev almaktadır. Aynı zamanda Genç Kaşifler Bilim Evi, Teknoloji Eğitimlerinde görev almakta ve eğitim alt yapısının hazırlanması ve eğitimlerinin uygulanması aşamasında destek olmaktadır.

Eğitim verdiği alanlar içerisinde Teknoloji Eğitimi, Drone Uçuş Eğitimi, Kodlama Eğitimi, Yenilenebilir Enerji Eğitimleri yer almaktadır.