ASTRONOMİ ODASI


Hiçbir insan evladı yoktur ki geceleri başını gökyüzüne çevirip hayaller kurmasın, o pırıl pırıl ışıldayan gök cisimlerini merak etmesin…

En eski bilim dallarından biri olan Astronominin temelleri çok eski dönemde atalarımızın gökyüzündeki yıldızları ve onların hareketlerini incelemeleriyle atılmıştır.  Astronomide ilk bilimsel ölçümler 5000 yıl önce Mezopotamya’ya kadar dayanmaktadır. 400 yıl öncesine kadar gökyüzünü çıplak göz ve basit ölçüm aletleriyle inceleyen bilim insanları gezegenlerin hareketlerini, yıldızların konumlarını ve evrenin yapısını anlamaya çalışmışlardır. Eski dönemlerde evrenin merkezinde dünya ve etrafında diğer gök cisimlerinin dolandığına ve dünya ile insanların yıldız ve gezegen konumlarından etkilendiğine inanılırdı. Kopernik devrimi ve ilk defa Galileo’nun teleskop ile gökyüzünü incelemesiyle farklı bir boyut kazanan Astronomi takımyıldızlar, burçlar, gezegenler ve konumlarından çok daha ötesini inceleyen bir bilim dalıdır. Evrendeki tüm cisimleri (gezegen, asteroid, yıldız, bulutsu, gökada, vb..) araştıran Astronomlar evrenle ilgili birçok problemi çözmeye çalışmaktadırlar. Bu soruların bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Gezegenler nasıl oluştu?
  • Yıldızlar nedir, nasıl oluşur ve yok olurlar?
  • Dünya dışında başka yaşam var mı?
  • Gökadalar nasıl oluştu?
  • Evren içinde ne kadar madde var?
  • Evren genişliyor mu?
  • Evrenin başlangıcı ve sonu var mı?
Güneş Sistemimiz

Güneş Sistemimiz

Güneş Sistemi‘ni (bize en yakın yıldız Güneş’i) bugüne değin karşılaştığınız öğrenme yöntemlerinden farklı metotlar kullanarak, 3 Boyutlu modeller yaparak, formüllerden, ezberden uzak üstelik eğlenerek hep beraber keşfetmeye hazır mısınız?

Astronomi kulübünde evrene dair soruların cevaplarını hep beraber ararken hem eski dönemlerdeki bilim insanları gibi basit aletler üreteceğiz, hem de uzayın içindeymiş hissi veren astronomi odasında eğlenceli bir dönem geçireceğiz.

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, Astronomi Odası

Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi, Astronomi Odası


Astronomi kulübüne gelin ve hep beraber günlük gök olaylarından başlayarak evrenin sınırlarına doğru eğlenceli bir yolculuğa çıkalım.

Evren Keşfedilmek İçin Sizi Bekliyor…