82021Ara

Covid-19 aşısı kısırlık yapmaz ama Covid yapabilir!

Üreme uzmanlarına göre veriler, Covid aşısının doğurganlığı etkileyerek kısırlığa neden olmayacağını fakat koronovirüse yakalanmanın neden olabileceğini gösteriyor. Covid-19 belirtileri hem erkek hem de kadının doğurganlığını farklı yönlerden etkileyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, dünyanın iki pandemiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Biri koronavirüsün yayılması, diğeri eşit derecede tehlikeli, yanlış bilginin ve çarpıtılmış bilginin yayılması. Pandemi döneminde virüs, tedaviler, aşılar, maskeler ve pandeminin hemen hemen her yönü hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgiler ortaya çıktı.

Bu yalanlardan veya yarı gerçeklerden bazıları, birçok kişi tarafından vitamin takviyeleri, kitaplar ve DVD’ler satmaya yardımcı olmak veya kendi etkilerini artırmak için bilerek kullanılır. Ancak insanların büyük çoğunluğu yanlış bir bilgiyi bir arkadaş veya akrabadan duymuş, sosyal medyada görmüş veya ünlüler ya da politikacılar tarafından tekrarlandığını duymuş olabilir. Kaiser Aile Vakfı tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yetişkinler üzerinde yürütülen bir ankette, yaklaşık 10 kişiden 8’i pandemi hakkında en az bir yaygın yalanın doğruluğuna inanıyor veya emin değil. İnsanların yaklaşık yüzde 46’sı pandemi ile ilgili bir veya üç yanlışa inanıyor veya emin değil ve yüzde 32’si dört veya daha fazla doğru olmayan ifadenin doğru mu yanlış mı olduğuna konusunda kararsız. Ankete katılan yetişkinlerin sadece yüzde 22’si yanlış ifadelerin hiçbirine inanmadı.

Özellikle zararlı bir söylenti, koronavirüs aşılarının kısırlığa neden olmasıdır. Ankette, insanların yüzde 8’i bu yanlış ifadeye inandığını söyledi. Ankete katılan kişilerin yüzde 23’ü, çalışmaların aşılar ve kısırlık arasında bir bağlantı gösterip göstermediğinden emin değildi  -ünlüler yanlış bilgi yaydığında, insanların kurgudan gerçeği ayırt etmesine yardımcı olmuyor-. Yakın zamanda Green Bay Packers’ın oyun kurucusu Aaron Rodgers, People dergisinin bildirdiği gibi, COVID-19 aşısının kısırlığa neden olabileceği endişeleri nedeniyle aşı olma konusunda yalan söylediğini söyledi. Bu, rapçi Nicki Minaj’ın kuzeninin Trinidad’daki arkadaşının aşı olduktan sonra şişmiş testislerden muzdarip olduğunu tweet atmasının ardından geldi. CNN’e göre, bu iddia Trinidad ve Tobago sağlık bakanı tarafından reddedildi.

Bununla birlikte, COVID-19 aşıları ve kısırlık hakkında yanlış söylentiler yayan sadece sporcular ve ünlüler değil. Bu yanlış bilgi her yerde. Kenya’nın başkenti Nairobi’deki gayri resmi bir yerleşim yeri olan Kibera’da toplum sağlığı gönüllüleri aşı yaptırma konusunda iki temel endişe duyuyor: “Bundan sonra çocuk sahibi olabilir miyim?” ve “Diyabetim veya kanserim [veya başka sağlık sorunlarım] varsa aşı olabilir miyim?” Aşı dağıtımını koordine etmeye yardımcı olan uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş CFK Afrika’nın temel sağlık programı koordinatörü Eddah Ogogo, bu soruları kimin sorduğu arasında bir ayrım olduğunu söylüyor. “Genç nüfus kısırlıktan korkuyor. Yaşlı nüfus eşlik eden hastalıklardan korkuyor” diyor.

Yapılması daha kolay olan konuşma, insanlara aşının ilaçlarını etkilemeyeceğine ve sağlık sorunları olanların COVID-19’un en ciddi komplikasyonlarından kaçınmasına yardımcı olabileceğine dair güvence vermektir. Ancak Ogogo, “Konu doğurganlık olduğunda ikna olanlar var. ‘Vay canına! Bunu bilmek güzel’ diyor ve aşılarını oluyorlar”, diyor. Sonrasında, “’Etrafta sormaya devam edeceğim ve istediğim bilgiyi aldığımda geleceğim [aşı olacağım]’ diyenler var.’” Ogogo, Kenya’daki yetişkinlerin yüzde 7’si tam olarak aşılanmış durumda, çoğu da aşılara erişimin olmamasının yanı sıra yanlış bilginin de rol oynadığını söylüyor (SN: 2/26/21).

Hem yerel hem de küresel haber kuruluşları, COVID-19 aşılarının kısırlığa neden olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını sıklıkla reddeder. Ancak bu sönük tepki, kapıyı yanlış yorumlamaya veya örtbas etme söylentilerine açık bırakıyor. Aslında aşıların kısırlığa neden olmadığına dair kanıtlar var. Araştırmacıların Eylül ayında Doğurganlık ve Kısırlık Raporlarında bildirdikleri bir çalışmada, aşı veya enfeksiyondan koronavirüse karşı antikorları olan kadınlarda, antikorları olmayan kadınlarla karşılaştırıldığında embriyo transferlerinden sonra gebelik oranlarında bir fark olmadığı bulundu. Nisan ayında Nature Reviews Immunology’de yayınlanan veriler, aşıları test eden klinik deneylerde, hem aşı grubunda hem de aşısız kontrol grubunda benzer oranlarda kaza sonucu gebelikler meydana geldi. Düşük oranları da benzerdi, araştırmacılar 21 Ekim’de yayınlanan bir Lancet çalışmasında AstraZeneca aşı denemesindeki gebeliklere baktılar.

İsrail’den 15.000’den fazla hamile kadının gerçek dünya verileri de aşının faydalarını gösteriyor. Hamilelerin yaklaşık yarısı Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in aşısıyla aşılandı. Sadece yüzde 2’si koronavirüs ile enfekte oldu – çoğunlukla ilk ve ikinci dozları arasında. Ancak araştırmacıların Temmuz ayında JAMA’da bildirdiğine göre, aşılanmamış kadınlar arasında enfeksiyon oranı tırmanmaya devam etti ve çalışmanın sonunda yaklaşık yüzde 4’e ulaştı, bu da aşının hamilelik sırasında enfeksiyonu önleyebileceğini gösterdi.

Geçen yıl British Medical Journal’da yayınlanan araştırmalardan birine göre, bu iyi bir haber çünkü COVID-19’a yakalanan hamile kadınların bebeklerini erken doğurma ve yoğun bakım ünitesine kabul edilme veya yüksek oranda ölme olasılığı enfekte olmayan kadınlara göre daha yüksek olduğu bulundu. Ek olarak yapılan diğer araştırmalar da, COVID-19’a yakalanan erkeklerin enfeksiyondan sonra daha düşük testosteron seviyelerine ve düşük sperm sayısına sahip olabileceğini ve ereksiyon bozukluğuna sahip olma olasılığının daha yüksek olabileceğini gösteriyor. Bu sorunlardan herhangi birinin uzun vadede devam edip etmediği açık değil.

Araştırmacılar pandeminin başından bu yana Covid’in üreme sistemi üzerindeki etkileri hakkında çalışıyorlar. Covid’in cinsel yolla aktarılmasına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor fakat üreme sistemindeki hücreler virüs için olası bir hedef gibi görünüyor. Çünkü üreme sistemindeki bazı hücreler koronavirüsün bağlanabileceği reseptörlere sahiptir.Ayrıca Covidin birincil belirtilerinden biri olan yüksek ateşin üç gün boyunca sürmesi özellikle erkeklerde kısırlığa neden olabileceği bilinmektedir. Reproductive Biology dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makalesine göre, orta ila şiddetli Covid enfeksiyonları üreme çağındaki erkeklerde sperm sayısında azalma, testis iltihabı, sperm kanalı iltihabı ve testis ağrısına neden oldu. Bu etkiler özellikle Covid’in yaygın komplikasyonları olarak kabul edilmese de genellikle doğurganlığın azalmasıyla ilişkilidir ve bilim adamlarının Covid’in erkeklerde kısırlık sorunlarına neden olabileceği hipotezini kurmaya ve bu alanda daha fazla araştırmayı garanti etmeye yeterlidir. Northwestern Üniversitesinde doçent olan ve üreme endokrinolojisi üzerine çalışan doçent Dr. Eve Feinberg, virüsün kendisinin doğrudan kısırlığa yol açtığını düşünmese de bazı erkek hastalarının Covid sonrası düşük sperm sayıları nedeniyle kısırlık yaşadıklarını fark ettiğini söyledi.

Kawwass, aşının doğurganlığı azaltmadığını ve üremeyi olumsuz etkilemediğini, ancak hamileyken Covid’e yakalanmanın inanılmaz derecede tehlikeli olduğuna dair çok açık kanıtlar olduğunu söyledi. “Semptomatik Covid-19’lu hamile kadınlar, Covid-19’lu hamile olmayan kadınlara kıyasla yüzde 70 daha yüksek ölüm riskine sahip” dedi. Feinberg, hamile kadınlar arasında düşük aşılama oranının bir halk sağlığı krizi olduğunu söyledi. Bu, doğurganlık kliniklerinin, aşılanmamış hamile kadınların aşılı emsallerine kıyasla önemli ölçüde artan sağlık riski nedeniyle hastaları nihayetinde sınırlamaya veya geri çevirmeye zorlanıp zorlanmayacağını merak ediyor. Bu noktada tüp bebek isteyen aşısız hastaların tedavisi reddedilmez, ancak koşullar düzelmezse bu durum değişebilir. Yoğun bakımda olan çok sayıda aşısız hamile Covid hastasının olduğunu söyleyen Feinberg, aşısız Covid hastalarından birinin bebeğini yoğun bakımdayken kaybettiğini hatırlattı.

Ancak bunlar aşıların değil, COVID-19’un sonuçları. Araştırmacıların Haziran ayında JAMA’da bildirdiklerine göre, Pfizer mRNA aşısı sperm üretimine zarar vermedi ve aşıların güvenli olduğuna dair artan kanıtlara eklendi. Bu gerçek, sonunda aşı olmanın doğurganlıklarına zarar vereceğinden korkan insanlara kadar yavaş da olsa yayılabilir.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), insanların her gün karşılaştığı, COVID-19 hakkında hem doğru hem de yanlış bilgi seli olan “yanlış bilgi salgını”nı yönetmeye ilişkin son raporunda, insanları yanlış bilgilere karşı daha az eğilimli hale getirmek için hem kısa hem de uzun vadeli stratejiler ortaya koydu. Yine de rapora göre, açık olan bir şey var: “Hem masum yanlış bilgi dolaşımı hem de kötü niyetli yanlış bilgilendirme kampanyaları, dünya genelinde [insanları] koronavirüsü yayma riskini artıran ve onları sağlıklarına zarar verme konusunda daha sorumlu hale getiren eylemleri tetikledi.”

ABD Genel Cerrahının ofisi, insanların gördükleri veya duydukları bilgileri incelemelerine yardımcı olmak için kullanışlı bir kontrol listesi hazırladı. Kontrol listesi, komple teorilerine kapılmış olabilecek arkadaşlar ve aile üyeleriyle konuşmak – tercihen çevrimiçi yerine yüz yüze- dahil olmak üzere, insanlara kendi topluluklarındaki yanlış bilgilerle nasıl mücadele edeceklerini öğretmek için hazırlanmış bir yazılımın parçasıdır. Cerrah General Vivek Murthy ABC haberlerine verdiği demeçte, “Bu konuşmaları yapmak için ülkemizin her yerindeki topluluklardan insanlara ihtiyacımız var” dedi. Kaiser anketi herhangi bir gösterge ise, bu tür tartışmalardan faydalanabilecek insan sıkıntısı yoktur.

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/covid-vaccine-infertility-pregnancy-false-information

https://www.nbcnews.com/health/sexual-health/covid-vaccine-doesnt-cause-infertility-disease-might-rcna2868

Hazırlayan: Dr. Tülin Çetin