52023Eyl

19. yüzyıl ressamları tuvallerini bira yapımından arta kalanlarla hazırlamış olabilir

Bira mayası proteinleri, Danimarka’nın en ünlü iki sanatçısının birkaç çalışmasında kullanıldığı ortaya çıktı.

Danimarkalı sanatçı Cristoffer Wilhelm Eckersberg’in Sound’daki 1834 tarihli 84 Silahlı Danimarka Savaş Gemisi “Dronning Marie” tablosu, taban katmanında bira mayasından proteinler içerir. – THE NATIONAL GALLERY OF DENMARK

Bira fabrikalarının çöpü, Danimarkalı ressamların hazinesi olabilir.

Araştırmacıların Science Advances dergisinde 24 Mayıs’ta bildirdiğine göre, 1800’lerin ortalarında Danimarka’da yapılan birkaç resmin taban katmanı, bira mayalama sürecinin ortak bir yan ürünü olan, tahıl taneleri ve bira mayasının kalıntılarını içerdiği bildirildi. Bulgu, sanatçıların artıkları tuvallerini hazırlamak için kullanmış olabileceğine dair ipuçları veriyor.

Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Akademisi’nde, konservatör olan Cecil Krarup Andersen, kayıtların, Danimarkalı bazı ressamlarının bazen bira ekleyerek parlak, dekoratif boya yarattığını belirtti. Fakat maya ve tahıl taneleri astarda hiç bulunmadı.

Andersen, Danimarka Ulusal Galerisi’nde 19. yüzyılın ilk yarısında sanatsal yaratıcılığın patlaması olan Danimarka Altın Çağı’ndan resimler üzerinde çalışıyordu. Bu resimlerin kimyasal bileşimlerini anlamanın onları korumanın anahtarı olduğunu söylüyordu. Bu çalışmanın bir parçası olarak, o ve meslektaşları, Danimarka resminin babası olarak kabul edilen Christoffer Wilhelm Eckersberg ve Christen Schiellerup Købke’nin 10 eserini incelediler.

Daha önceki bir koruma çabasından elde edilen tuval süslemeleri, süreç örnekleri yok ettiği için başka türlü mümkün olmayacak derinlemesine bir analize izin verdi. Yedi resimde Saccharomyces cerevisiae proteinlerinin yanı sıra buğday, arpa, karabuğday ve çavdar proteinlerinin çeşitli kombinasyonları ortaya çıktı. Tüm bu proteinler bira fermantasyonunda yer alır.

Araştırmacıların modern bira üretiminden elde edilen artık mayayı kullanarak hazırladıkları deneysel bir astarın testleri, karışımın bir arada tutulduğunu ve sabit bir boyama yüzeyi -astarın birincil amacı- sağladığını gösterdi. Ayrıca bu karışım, birayla yapılandan çok daha iyi çalıştı.

1800’lerde Danimarka’da bira en yaygın içecekti ve sıvı altına benziyordu. Suyun tüketilmeden önce arıtılması gerekiyordu ve demleme işlemi bununla ilgiliydi. Araştırmacılar, sonuç olarak, sanatçıların satın alabileceği bol miktarda artık mayanın mevcut olacağını söylüyor.

Andersen, bira yan ürününün diğer sanatçıların resimlerinde bulunması durumunda, bu bilginin konservatörlerin eserleri daha iyi korumalarına ve sanatçıların yaşamlarını ve zanaatkarlıklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor. “Yapbozun başka bir parçası” olarak değerlendiriyor.

Çeviren: Yüksek Kimyager Ceren Güdücü Ünver

Kaynak:

https://www.sciencenews.org/article/painting-beer-brew-yeast-art-canvas-denmark

Alıntı:

  1. Di Gianvincenzo et alProteomic identification of beer brewing products in the ground layer of Danish Golden Age paintingsScience Advances. Published online May 24, 2023. doi: 10.1126/sciadv.ade7686.